Jdi na obsah Jdi na menu
 


Itinerář tratě 2015

8.r. PROLOG okolo Lysé-hory 31 km

15.3.2015 Ostravice/BESKYDY  

1.závod českého poháru v dogrunningu a horském běhu.

1.závod seriálu Tour de BESKYDY Zero DC 2015 v dogrunningu a horském běhu.

Itinerář tratě:

 

0km(620m.n.m.)START Sluníčko. Bude z parkoviště u penziónu Sluníčko.Půjdeme v protisměrů 500 m po úzké silnicí po které jsme přijeli k penziónu.Na křižovatce nad velkým parkovištěm se dáme skoro o 180° hned doprava na širokou lesní cestu.Budeme mírně stoupat nad penzión Sluníčko.Po 500 m narážíme na jedinou malou křižovatku (cyklo značení-rozcestník s oranžovou šipkou směr Butořanka).My pokračujeme v jejím směrů stálé rovně směr Butořanka a až do 4 km na Butořanku nás už žádná křižovatka nečeká.Po mírném stoupání asi do 2km budeme po této vrstevnicové cestě chvilku zase klesat a pak opět mírně stoupat.Před námi by měla být asi od 3 km už i místy vidět Lysá-hora s vysílačem.Přijdeme na první neoznačenou křižovatku a dáme se doprava a uvidíme 100 m před námi další křižovatku opět s oranžovým značením Butořanka.

4km(722 m.n.m.)Butořanka.Na tomto rozcestníků se dáme doleva směr Transformátor a mírně z kopce po silnici asi 200 m a dojdeme k studánce s pitnou vodou.Pokračujeme po široké silnici stále dolů 500 m směr Ostravice nebo Transformátor.Těchto 500 m z kopce půjdeme v protisměrů červeného hlavního turistického značení na Lysou-horu tak se nenechte náhodou zmást od turistů,kteří půjdou na Lysou-horu a budou Vám tvrdit že jdete úplně opačně.Po těchto 500 m dojdete na křižovatku kde odbočíme vpravo na cestu do prudšího kopce. (Pozor !!! Nejít rovně dolů).Přišli by jste na parkoviště u penziónu Sluníčko kde jsme před chvílí vycházeli. Je to opět cyklotrasa s oranžovými rozcestníky a šipkami.Vpravo mezí stromy je rozcestník s označením Nekorančula (672m.n.m.) Pozor!!! trochu schovaný ve větvích.
4,7km(672m.n.m.) Nekorančula. Asi po 300 m stoupání začneme většinou mírně 3,5 km klesat stálé po vrstevnicí širokou lesní cestou.Hodně zatáček a stálé kopírujeme kopec v pravo.Není kde odbočit.Držte se stálé této cesty a v závěrů klesání budete míjet i několik chat a chalup.Dojdeme na rozcestí kde budou opět jen oranžové cyklo. rozcestníky s označením Potůčky.
8,2km(655m.n.m.) Potůčky. Dáme se doprava po šotol. cestě (šotolina jen 1 km) do táhlého kopce směr Albínovo náměstí a ke Zbujovi a už se držíme modrého turistického značení na které jsme se na křižovatce připojili.Teď už půjdeme stálé do kopce až na vrchol Lysé-hory 1323m.n.m. po turistickém značení.Asi po 800 m ještě budeme míjet pitnou vodu (trubka v levém kamenném břehů).Dále projdeme nad dřevěnicí s občerstvením u Zbuja a po 200 m přijdeme na velkou křižovatku s rozcestníkem a označením Staškov.
9,8km(755m.n.m.) Staškov. (Albínovo náměstí).Pokračujeme rovně do kopce po zelené směrem pod Lukšinec směr Lysá-hora a chodník se zužuje a přibývá kamení,ale také začínají pěkné výhledy dolů na Ostravici,Ostravsko a ostatní Beskydské hory (Smrk,Pustevny,Javorník,Ondřejník atd.).Dojdeme na rozcestník pod Lukšincem.
11,4km(860m.n.m.) Pod Lukšincem.Pokračujeme stálé rovně do kopce po zelené společně se žlutou značkou.Stoupání je místy prudké a hodně kamenité (pokud tedy nebude sníh).Vyjdeme z lesa u altánků je rozcestník Lukšinec.
11,9km(950m.n.m.) Lukšinec. Do teď to byla ještě stálé sranda.Z Lukšince pokračujeme 3 km po červené až na vrchol Lysé-hory 1323m.n.m. a stoupání přitvrďuje,sem tam se otočte pod sebe,začínají daleké výhledy,terén se podezřelé podobá nějaké té tůře v Tatrách že?Asi se i ochlazuje a možná bude čím dál tím víc fučet,ale to je na Lysé běžné.Projdete několik hezkých serpentin se dřevěným zábradlím a těsně pod vrcholem asi 400 m dojdete na rozcestník s odbočkou žluté a modré doleva z kopce směr Malchor,ale ta Vás nezajímá.Pokračujete stálé nahoru serpentinou hned doprava po červené a je to už jenom 300 m na vrchol.Po vystoupání na vrchol před sebou uvidíte chatu na Lysé-hoře a za ní hned i majestátní vysílač.
14,9km(1323m.n.m.) Lysá-hora.Před chatou je rozcestník a my se dáme vpravo dolů po červené značce na Zimný.Teď velký pozor!!! červená značka není moc často,ale uvidíme pod sebou sjezdovku a dolů na její dolní stanicí sjezdovky se dostaneme podél sloupů vleků tedy přímo po sjezdovce dolů.Dole u začátků sloupů sjezdovky opět pozor!!! cesta se stáčí doprava my však uhneme na červenou mírně vlevo ,která navazuje na konec sjezdovky a už užším chodníkem klesáme asi ještě 900 m kdy opět protneme hlavní cestu z Lysé-hory.
16,6km(1120m.n.m.) Obrátka. (Je to jen pomyslné označení).Tady velký pozor!!! dále už na nedaleký rozcestník Zimný po červené dolů nepokračujeme.Dáme se doprava do kopce po široké cestě zpět na Lysou-horu.Toto místo bude velmi zřetelně vyznačeno několika fáborky a červenými šipkami na zemi.Během asi 1 km opět vystoupáme zpět pod sjezdovku a tady už to známe a pokračujeme dále hlavní cestou na Lysou-horu.
18,9km(1323m.n.m.) Lysá-hora. Dobrá zpráva .To nejhorší máme za sebou a teď už budeme jenom klesat až do cíle. Půjdeme jen 900 m po faborkovém žlutém značení.Veškeré šipky na rozcestníků u chaty se směrem na Malchor atd. nás nezajímají.My se na Malchor dostaneme zkrácenou asi 900 m dlouhou cestou po žlutých fáborcích.Projdeme tedy kolem chaty ještě 100 m nahoru (zajděte si rovně asi 30 m na vrchol Lysé-hory.Je tam takový úzký betónový sloup.Stojí to za to.Výhledy.Potom zahneme doprava kolem meteorologické stanice a chaty horské služby a dojdeme po 200 m nad severní sjezdovku,kterou se prudce dáme dolů a po 500 m za zábradlím kdy končí sjezdovka kde se už po rovném chodníčků (napojení na modrou značku) dostaneme po 200 m na rozcestník Malchor.
19,8km(1205m.n.m.) Malchor.Z rozcestníků pokračujeme mírně z kopce doleva po modré směr Ivančena nebo na rozcestník Pod Kykulou.Stálé klesáme lesem a později i otevřenou planinou ohraničenou v prudkém krátkém klesání zábradlím.Dostaneme se až k mohyle skautů na Ivančeně (vlevo podlouhlá kamenná zeď).Pokračujeme po modré ještě asi 400 m a dojdeme k rozcestníků Pod Kykulkou.
22,2km(950m.n.m.) Pod Kykulkou. Zde odbočíme doleva mírně z kopce.Po 400 m dojdeme k místu kde pozor!!! Modré značka prudce odbočuje vpravo dolů po schodech do lesa.My však pokračujeme rovně ještě 400 m po cestě už bez modré značky.Toto místo bude označeno (červenobílé fáborky) až po opět cyklistický oranžový rozcestník Pod Ivančenou.
23,0km(878m.n.m.) Pod Ivančenou. Na této křižovatce pokračujeme rovně směr Albínovo náměstí.Půjdeme 4 km Velkým kotlem (vlevo nad námi Lysá-hora) po hezké vrstevnicové lesní cestě po rovině nebo později mírně z kopce.Není kde odbočit.V závěrů asi na 300 m se k nám připojí žlutá značka a dojdeme na větší křižovatku s oranžovým rozcestníkem Hutě.
27,0km(780m.n.m.) Hutě. Pokračujeme mírně doleva na Staškov a Albínovo náměstí.Skoro po rovině dojdeme na místo kde jsme už dnes jednou procházeli v protisměrů na Lysou-horu.
27,7km(755m.n.m.) Staškov. Vpravo vidíme přístřešek s nápisem Albínovo náměstí.Půjdeme kolem něho dolů po modré značce směr Ostravice a po 200 m mineme už známé občerstvení u Zbuja-dřevěníce.Teď jdeme z kopce 1,6 km na rozcestník Potůčky.Tohle celé jsme šlí už nahoru.
29,3km(655m.n.m.) Potůčky. Zde pozor!!! Teď už neodbočíme vlevo kde jsme přicházeli v úvodů závodů.Pokračujeme stálé po silnicí mírně doprava z kopce a po 500 m dojdeme ostrou zatáčkou vlevo na křižovatku se svodidly.Modrá odbočuje vpravo do lesa napříč asf. silnicí.Tam už nejdeme.My však už jsme kousek nad hotelem Montér/Sepetná vlevo vidíme chatky a hotelový komplex a nad ním naproti v kopci žlutě zbarvený a výrazný penzión Sluníčko.Jdeme vlevo podél svodidel a fáborkovým značením trochu prokličkujeme hotelovým komplexem a zastřešenými schody k bazénů a pokračujeme posledních 800 m značením až na Sluníčko do cíle.
31km(620m.n.m.) CÍL Sluníčko.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Trasa

(M, 28. 2. 2014 12:12)

http://mapy.cz/s/9kG2

Re: Trasa

(M., 28. 2. 2014 12:18)

http://mapy.cz/s/9kGf oprava

Re: Re: Trasa

(Petra, 22. 2. 2015 11:07)

Zdravím,
ráda bych se účastnila Vašeho závodu, ale nejsem moc velká kamarádka s mapou. Chtěla bych se zeptat, jestli je možné to odběhnout bez předchozího projití trasy? Neplánujete označení fáborkami? :-) Nedokážu si představit, že poběžím s itinetářem v ruce :-)

Re: Re: Re: Trasa

(Realizační TEAM, 22. 2. 2015 16:10)

Zdravím,
Trasa bude jako každý rok značená kvalitně fáborky na všech důležitých místech a označené kilometry po 5 km a doplněná šipkama buď na zemi na sněhu nebo na stromech dle počasí.Málo kdo ten itinerář vytahuje při běhu a trasa je velmi lehká orientačně.
Máme pak našeho posledního běžce-tedy spíše trekaře který pak z poslední pozice přímo sbíra a uklízí značení a fáborky tratě dle naší dohody s CHKO.Takže pak jedinný úkol je nebýt na trati poslední :-).