Jdi na obsah Jdi na menu
 


www.zerodc.cz

 

 

Obrazek 

Baláž EXTREME-TEAM Ostrava  

Výsledková listina: 

13.3.2010 sobota

  PROLOG okolo Lysé-hory 27 km    (ofic. délka 26,4 km)

 

Dogtrekking a Horský běh

Start: 11,31 hod.Ostravice-horská chata Ostrá 600 m.nm.

Takovéto atraktivní závody v Dogtrekkingu a společně v Horském běhu nenejdete nikde jinde u nás v celé republice než jedině při závodechTour de BESKYDY 2010   www.tourdebeskydy.estranky.cz

  3.ročník 1.závodu   EuroCup 2010    

3.ročník 1.závodu seriálu Tour de BESKYDY 2010  

Teplota na startu 2°C i v cíli a až do nadmořské výšky 700 m.Na Lysé-hoře (1323 m.n.m.) -5°C.Po celý závod sněžení a místy husté sněžení.Zataženo,mlha s viditelností do 100 m v nižších polohách větší viditelnost do 200-300m.Jedny z nejtěžších sněhových podmínek v historii všech pořádaných závodů Tour de Beskydy.Celé ráno před závodem sněžilo a napadlo 20 cm v nižších polohách a v okolí vrcholu Lysé-hory 30-40 cm mokrého těžkého sněhu.Sníh se dost bořil v nižších polohách byl mokrý a v okolí vrcholu se nedalo moc při běhu v hlubokém sněhu odrážet.V takových to podmínkách byl běh hodně vysilující a málo efektivní a pomalý.Vítr střední na vrcholu místy nepříjemný.V nižších polohách slabší vítr.

Každý z účastníku si připsal na své konto mimo nezapomenutelných dobrodružných zážitků i několik pádu,ale jinak závod proběhl bez zranění.

Závod provázela neuvěřitelná kuriozita kdy příjezdová cesta k horské chatě Ostrá ,která je za normálních okolností běžně zdolatelná byla nad síly všech účastníku a ani po nasazení sněhových řetězů na své plechové miláčky se nepodařilo nikomu k chatě dojet.Navíc každého účastníka postihla nějaká ta nehoda nebo čekal problém jak se dostat k chatě zaviněný ranní kvalitní sněhovou nadílkou.Bylo toho tolik že na toto téma bude napsán samostatný velmi zajímavý příspěvek co se může stát během asi hodiny a půl před samotným startem.Z těchto vyše popsaných důvodů byl start závodu posunut z 10,00 hod. na 11,30 hod. 

Průběh závodu:

Až do 1 km lehčím hezkým rovinatým náběhem před začátkem hlavního stoupáni na Staškov se všichni závodnici drželi celkem pohomadě.Již v úvodu stoupání na Staškov se vytvořila na čele 5 členná skupinka Kněžík,Matrková,Šmotek,Baláž,Esentierová a asi 50 m za něma se držela první běžkyně bez psa Pastorová.O tempo na Staškov na 3,1 km se staral s několika málo metrovým náskokem Kněžík a skupince udáváli tempo Šmotek a Matrková.Hned nad Staškovem směrem na Lukšinec začali výrazněji odpodávát Matrková a Esentierová a ještě o něco více ztrácela osamoceně běžící Pastorová.Před rozcestníkem pod Lukšincem na 4 km odpadl z čela Šmotek a Baláž si dorazil malou ztrátu na Kněžíka.Oba pak postupně zvyšovali svůj náskok a také tempo.Těsně před Lukšincem na 5 km převzal Baláž vedení a po 300m stoupání nad Lukšincem se začal mírně vzdalovat Kněžíkovi.Za němi už s větší ztrátou běžel Šmotek a za ním další dvojíce Esentierová,Matrková.Až na vrchol Lysé-hory 1323 m.n.m. na 8,1 km si Baláž udržoval náskok rovnající se asi jen 100m možné viditelností v husté mlze a na vrchol dorazil s asi 30 s. náskokem v čase 51,56 min.Přijatelné počasí na startu 2°C zataženo a střední sněžení i docela dobře prošlapaný 10-15 cm čerstvý nový sníh postupně měnilo charakter kdy na Větrech asi 1,5 km před vrcholem začalo foukat a teplota klesala k -5°C a postupně se přidávala hustá mlha s viditelností do 100m a také vyšší sněhová nadílka 30-40 cm sněhu.

Tkz. brutální Romanová 4 km smyčka kdy běžci nejprve seběhnou 2 km z Lysé směrem po červené značce těsně před rozcestník Zimný,aby pak znovu již podruhé vystoupali tentokrát po silnici na vrchol Lysé-hory pořádně prověřila a také dost brzo vyčerpala všechny účastníky na trati.Sníh se  v tomto 4 km úseku hodně bořil a dost špatně se odráželo a běh byl velmi náročný a pomalý.Na čele se nic neměnilo kdy Baláž dorazil napodruhé na Lysou na 12,1 km v čase 1.16,38 hod. s náskokem na Kněžíka asi 1 min.Seběh po severní dost prudké sjezdovce směrem na Malchor nebyl tak náročný jak bývá tady zvykem díky hlubokému čerstvému sněhu kdy to moc pod nohama neklouzalo.Seběh z Malchoru na Ivančenu a rozc. pod Kykulkou na 15,4 km byl dobře ušlapaný od turistů a také mlha se roztrhala a oteplovalo se postupně k příjemným 0°C.Baláž navyšoval v seběhu na Bezruč a ke Korýtku  svůj náskok na druhého Kněžíka.Za něma se rozpoutával nečekaně dramatický jak se později úkázalo souboj o celkové třetí místo kdy Matrková a Esentierová i Pastorová už ve stoupání na Lysou předběhli do té doby překvapivě dobře běžicího Šmotka ,který před vrcholem zvolnil.Po zdolání Romanové brutální smyčky si Matrková odskočila do chaty na Lysé-hoře se občerstvit jak zdělila soupeřce ,,na kofolu" a Esentierová se tímto usadila na celkové 3.příčce kdy však Pastorová ji stíhala a doběhla za mohylou míru na Ivančeně.Obě pak pokračovali v seběhu společně až pod hotel Bezruč na 19 km kde udělali osudovou chybu a přehledli zelenou značku ke Korýtku a vydali se místo z kopce tak do kopce směrem na jizdárnu.Po 500m si to uvědomili,ale to již Matrková,která si zelenou značku pohlídala se dostala na 3.příčku a vymazala asi 500m ztrátu na tuto dvojíci a nikym neohrožovaná zdolavála poslední 2,6 km dlouhé stoupání od Korýtka přes Vyhlídku na Staškov na 22,3 km.Obě zmiňované doháněli asi 10 min. ztrátu a za Vyhlídkou na 21 km v dlouhém 2,6 km stoupání Pastorová urvala Esentierovou a na Staškov doběhla s už 300m náskokem.Obě běžkyně jsou z domácího pořadajícího oddílu a tak Petra P. na vrcholu Staškova jen zamávala své oddílové kamarádce Adéle a každá si pak už samostatně doběhla s odstupem asi 4,30 min. do cíle.

Vedoucí závodník Baláž i po dvou pádech na kluzkém sněhu v prudším seběhu k Bezruči kdy hotel na 18,4 km míjel v čase 1.47,26 hod. pokračoval už s bezpečným náskokem a jak sám později sdělil kdy se soustřeďoval už jen na to aby překonal loňský traťový rekord,protože běžel po celý závod v rozpěti 1 min. loňského času.Nejhorším místem je však záludné 2,6 km dlouhé nepříjemné poslední stoupání z Korýtka z 19,7 km přes Vyhlídku na Staškov na 22,3 km.Posledních 1,6 km tohoto stoupání byl jen málo ušlapaný sníh navíc projety jen skůtrem a tak na Staškově bylo jasné že traťový rekord nepadne, ikdyž ztráta se pohybovala jen kolem 1 min. kdy Roman dorazil na Staškov v čase 2.09,00 hod.Pak už však neměl sílu poslední 2,1 km dlouhý seběh ze Staškova nějak výrazně zrychlit a i tak doběhl do cíle s přihlédnutím na těžkou trasu v místy hlubokém sněhu ve výbornem čase 2.24,59 hod. kdy zaostal za loňským svým rekordem jen o 3 min.

Do cíle k horské chatě Ostrá doběhl na celkově 2.místě Roman Kněžík se ztrátou 12.46 min. a o dalších 9 min. později dorazila na 3.místě překvapivě ve výborném čase Lucie Matrková.Po dalších 13,12 minutách se objevila u chaty na 4.místě Petra Pastorová a za ní po dalších 4.28 min. Adéla Esentierová.

A jak to probíhalo na dalších příčkách?:

Celkově 6.místo si po celý závod udržoval Zdeněk Flatanovský a za ním na 7.místě s větším odstupem Roman Strakoš.A pak následovala v menších odstupem skupinka 8.místo Rostislav Puščizna,9.místo Hubert Luštinský a 10.místo Petr Profous.

Jirka Šmotek po výborném vyběhnutí na Lysou-horu pak už jen sešel zpět do cíle trochu pozměněnou tratí a jak říkal v cíli ,,trochu ho bolely kolena" ,protože měl za sebou spíše delší akce na běžkách a tak nohy tolik zatím neposlouchali na této extrémní trati.Přijel si to do Beskyd z Brna užívat a zažil nečekaně zajímavý víkend jak později napsal kdy v sobotu bojoval v hlubokém sněhu a pravé zimě jak prohlásil v nekonečně dlouhém stoupání na Lysou-horu,aby pak v neděli na jihu republiky na Pálavě zažil jarní teplé počasí bez sněhu a tedy  pro změnu jen s kvetoucími sněženkami.

Daniela Hufová prozíravě vybavená dodatečně plastovou lopatou na sjíždění kopců :-) kdy po rozpravě kdy se doslechla že budeme zdolávat prudkou sjezdovku usoudila že to bude asi rychlejší a bezpečnější tak nakonec po statečném zdolání Lysé-hory a ještě brutální smyčky sešla stejnou tratí dolů do cíle.Daniela se trochu zalekla husté mlhy a drsného počasí a moc terén okolo vrcholu Lysé ještě nezná a tak raději z bezpečnostních důvodů se rozhodla sejít stejnou cestou dolů co šla v úvodu závodu.

Olda Honěk absolvoval závod s půjčeným psem Richiem od Petra Profouse a po zdolání Romanové brutálni smyčky usoudil že půjde už jen stejnou trati z Lysé dolů,protože Richie na Lysou moc netahal a když se ho snažil Olda navnadit na cestě zpět že ,,jdeme domů" tak zase Richie z kopce začal pro změnu tahat jako o život a tak Oldu asi trochu potrápil.Kdo zná Richieho tak ví co dokáže při své váze a také síle kdy nám jednou uvázany v táboře k chatce málem odběhl i z celou chatkou když se rozhodl někám si najednou poodskočit :-)

 

Obrazek 

Tři nejlepší ženy v kat DTW-1: Uprostřed 1.místo Lucie Matrková,vpravo 2.místo Adéla Esentierová .vlevo 3.místo Daniela Hufová. 

Celkově v ženách na 2.místě a vítězka horského běhu v kat. E se stala Petra Pastorová,která musela bezprostředně po doběhnutí do cíle odjet,takže se nezúčastnila vyhlášení výsledků.          

1.závod seriálu Tour de Beskydy 2010  

1.   Baláž Roman   65  Baláž EXTREME -TEAM Ostrava   2.24,59 hod.  
  DTM-2               s.č. 1  1. Siberian Husky Markíza+Marika/HOLKI    198 b.  
2.  Kněžík Roman  72  Baláž EXTREME -TEAM Ostrava    2.37,45 
  DTM-1                     4 1.  Německý krátkosrstý ohař Cord  185 
3.  Matrková Lucie  83 MC Pohoda Starovice 2.46,45 
  DTW-1                  10 1.  Čeští turističtí psi Teryk+Oliva 176
4.  Pastorová Petra  77  Baláž EXTREME -TEAM Ostrava    2.59,57 
  E                           8 1.    163
5.  Esentierová Adéla  88  Baláž EXTREME -TEAM Ostrava   3.04,25 
  DTW-1                  11 2.  Louisiánský Leopardí pes Cant  159 
6.  Flatanovský Zdeněk  61  Budišov nad Budiškovkou  3.18,15 
  B                           2 1.    145
7.  Strakoš Roman  81  Hukvaldy   3.49,05 
  DTM-1                    6 2.  Německý ovčák Aga  114
8.  Puščizna Rostislav  54  Morávka  4.13,31 
  C                          13 1.      89
9.  Luštinský Hubert  67 Frýdek-Místek  4.18,50 
  DTM-2                    3 2.      84
10.  Profous Petr  58 Baláž EXTREME -TEAM Ostrava    4.28,00 
  DTM-3                    9 1.  Středoevropský turistický pes Tim     75
11.  Šmotek Jiří  89  MC Pohoda Starovice   (zkrácená trasa*)asi 22 km* 3.48,05* 
  DTM-1                  12 3.  Belgický ovčák Cody     1s
12.  Hufová Daniela   90  Baláž EXTREME -TEAM Ostrava   (zkrácená trasa*)20,1 km*  3.06,43* 
  DTW-1                    5 3.  Kříženec NO+Bernský salašnický pes Bárný      1s
13.  Honěk Oldřich 65 Ostrava-Poruba   (zkrácená trasa*)20,1 km*  3.43,46* 
  DTM-2                    7 3.  Zlatý retríever Richie      1s

Oficialní délka závodu pro výpočet bodů do seriálu Tour de Beskydy je 26,4 km

Základní čas 5.00 min. tempa na 1 km =26,4x5min.=2.12 hod.= 211 b.Každá minuta dosaženého času od tohoto základního času = 1 b.

(211b. je 211min. a to je základní tempo 5.min./km při maratonu na 42,195 km což je čas 3.31 hod.

 

Další info k závodu a celému seriálu najdete:

Fotky,videa,články,komentáře,diskuze.

 Odkazy:

  Stránky závodu:   https://prolog.estranky.cz 

Tour de BESKYDY 2010  

Seriál horských běhů a dogtrekkingů Tour de Beskydy 2010:       

http://www.tourdebeskydy.estranky.cz 

BeskydCup 2010 

Zimní seriál horských běhů a dogtrekkingů:  

http://www.beskydcup.estranky.cz  

ČAHBAD 

Hlavní diskuze české asociace horských běhů a dogtrekkingů: 

http://www.tourdebeskydy.estranky.cz/clanky/diskuze
  Baláž EXTREME-TEAM Ostrava  http://www.balazextremeteam.estranky.cz  

 

Fotky od Daniely Hufové z vyhlášení:

http://misabarny.rajce.net/Prolog_2010_-_vyhlaseni

Video z tratě v podání Oldy Hoňka:

 

 

Story o tom co se všechno může stát před samotným startem:

Husté ranní sněžení ve dnech kdy už málo kdo 13.března myslel na to že by zima mohla ukázat ještě svou sílu značně ovlivnilo první letošní závod horských běhů a dogtrekkingů tedy již tradiční PROLOG seriálu Tour de Beskydy.

Ja jako pořadatel jsem ráno vyjel společně s celou naši smečkou se značným předstihem již v 7,20 hod. z Ostravy,abych na zasněžených cestách mohl jet pomaleji a bezpečněji a měl také čas vše před závodem na horské chatě Ostrá nachystat.Mělo to jeden otazníček a to v podobě letních gum na svém voze.Utěšoval jsem se po cestě že závěrečné stoupání není tak prudké jako třeba k hotelu Sepetná a že to bude v pohodě.Cesta z Ostravy přes Frýdek-Místek byla spíše mokrá posolená a tak to byla pohoda.Za Frýdlantem však po odbočení za řekou Ostravici směr Malenovice už byl na cestě hladký sněhový povrch a na prvním odbočení na křižovatce jsem točil volantem doleva a auto jelo rovně.To jsem začal tušit že to dnes nebude asi úplně bez problému.Snížil jsem rychlost a mírným stoupáním jsem se už blížíl asi už jen 2,5 km pod chatu.Tam byl takový mírný brdek,který už jsem tedy nezdolal.

Jedu do kopce dokud to jde až to tedy nejde a kola podkluzují a my stojíme na místě.Tedy jen na chvíli.Auto okamžitě ujíždí jako saně samovolně si to klouže zase dolu.Adéla raději vyskakuje z auta a ja přemýšlím jak se takové neovladatelné saně vlastně řídí.Nevím co zařadit 2 nebo snad dokonce zpátečku?Přicházím na to že nějak nevím co s tím a očima brzdím auto a lehce držím i brzdu.Mám štěstí.Auto se nějak ve skluzu přece jenom zastavilo lehce šikmo u krajnice a do příkopy tedy nezaparkovalo jak jsem čekal.Říkám si dost dal nejedu.Ještě přemýšlím když to rychleji rozjedu pod kopcem tak bych ten brdek mohl zdolat,ale co je dál a jak to tam vypadá?Vybíhám z auta a běžím asi 1 km do předu zkontrolovat silnici.Rozhodnutí je jasné.Letní gumy už dál nesmí a tak mám aspoň dílčí radost že jsem se už před závodem brzo ráno rozběhl 2 km.Odstavuji auto na malém odpočivadle u chat a Adéla vyráží s kočárkem Aničkou a Cantem směr chata Ostrá asi tedy 2,5 km stoupání.Říkám si počkám na další auto někoho z účastníků a nebo Petra Profouse a s něma se s věcma které přeložím svezu nahoru.Určitě všichni ještě mají zimní gumy.Využívám volný čas a venčím HOLKI a dojídám banány a něco ještě zbytek snídaně,protože potom už nebude čas.Vidim daleko dolů pod kopec přes louku a nikde žádné auto.Vím že je ještě jedna příjezdová cesta na Ostrou,ale ta není označená a nebude zdaleka ani tak odhrnutá tak nepočítám že by někdo do ni šel.Ještě mě napadá že by někdo mohl dojet k hotelu Sepetná/Montér a od tama kolem tábora Baníku Ostrava asi těch 800m dojít už pěšky.Všem jsem však psal že příjezd je už z Malenovic od Frýdlantu a né z Ostravice,takže asi pojedou tudy.Mezitím projíždí traktor z vrchu a cestě tedy moc nepomáhá a jen to radlicí ještě více uhlazuje a zkouším v botech že je to jak na kluzišti.To netuším že už chatař z Ostré dávno před mým příjezdem burcuje a budí telefonem traktoristu aby prohrnul silnici že mu mají přijet lidé na chatu.Takže těsně ještě přede mnou bylo na silnici navíc asi 20 cm nového sněhu.Tak to bych nedojel ani po toto místo jet dříve.Na pokračování...

 

Dalším 2.závodem 11 dílného seriálu Tour de Beskydy 2010 bude 27.3. Bílovec-Poruba 22,5 km.

www.bilovecporuba.estranky.cz

Dalším 2.závodem serálu EuroCup 2010 bude 11.4. v Trhových Svinech v Novohradských horách 32 km.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

BeskydCup celkově ?

(Rosťa, 15. 3. 2010 20:15)

Romčo, budete dělat i vyhodnocení BC celkově?